Question

A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The company has 22,000 defective units that cost $ 6 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $ 2.50 each or they can be reworked for $ 4.50 each and then sold for the full price of $ 8.50 each. If the units are sold as is, the company will have to build 22,000 replacement units at a cost of $ 6 each, and sell them at the full price of $ 8.50 each.
(1) What is the incremental income from selling the units as scrap?
(2) What is the incremental income from reworking and selling the units?
(3) Should the company sell the units as scrap or rework them?



$1.99
Sales3
Views187
Comments0
  • CreatedNovember 29, 2013
  • Files Included
Post your question
5000