a If the Friendlys in Problem 7 were to use
a. If the Friendlys in Problem 7 were to use leftover apples to feed livestock, at an estimated cost savings worth $0.08 per apple in revenue, how would this affect the model and solution?
b. Instead of feeding the leftover apples to the livestock, the Friendlys are thinking about producing apple cider. Cider will require 1.5 hours of cooking, 0.5 hour of labor, and 60 apples per batch, and it will sell for $45 per batch. Should the Friendlys use all their apples and produce cider along with their other three products?

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help