Question

A variety of products—chicken wings, drumsticks, thighs, and so on—are the result of a joint production process of butchering a chicken that costs $0.25 per pound. The wings can be sold at the split-off point for $0.35 per pound, or they can be processed further by cooking them in barbecue sauce and selling them as buffalo wings for $0.46 per pound. The cooking process can accommodate 1,300 pounds of wings at a time and costs $90 for sauce, cooking time, and labor. Should the wings be processed further to make buffalo wings?



$1.99
Sales0
Views223
Comments0
  • CreatedApril 21, 2014
  • Files Included
Post your question
5000