Ayers Inc has the following cost data for Product X
Ayers, Inc. has the following cost data for Product X:
Direct materials ............. $ 38 per unit
Direct labor ............... 52 per unit
Variable manufacturing overhead...... 15 per unit
Fixed manufacturing overhead ........ 9,000 per year

Calculate the unit product cost using absorption costing when production is 300 units, 600 units, and 900 units.


Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help