Question

Brandon Company produces and sells a product that has variable costs of $8 per unit and fixed costs of $250,000 per year.
1. Compute the unit cost at a production and sales level of 10,000 units per year.
2. Compute the unit cost at a production and sales level of 20,000 units per year.
3. Which of these unit costs is most accurate? Explain.



$1.99
Sales0
Views41
Comments0
  • CreatedNovember 19, 2014
  • Files Included
Post your question
5000