Comprehensive problem on unit costs, product costs Tampa Office Equipment manufactures and sells metal shelving. It began operations on January 1, 2009. Costs incurred for 2009 are as follows (V stands for variable; F stands for fixed):

Variable manufacturing costs are variable with respect to units produced. Variable marketing, distribution, and customer-service costs are variable with respect to units sold. Inventory data are:

Production in 2009 was 100,000 units. Two pounds of direct materials are used to make one unit of finished product. Revenues in 2009 were $436,800. The selling price per unit and the purchase price per pound of direct materials were stable throughout the year. The company’s ending inventory of finished goods is carried at the average unit manufacturing cost for 2009. Finished-goods inventory at December31, 2009, was $20,970.
1. Calculate direct materials inventory, total cost, December31, 2009
2. Calculate finished-goods inventory, total units, December 31, 2009.
3. Calculate selling price in 2009.
4. Calculate operating income for 2009.
$1.99

12

0

  1172




Buyer's Ratings
Social connections


Created

Compatibility

Files Included

May 31, 2011

MS word

doc



Customers who bought this product also purchased...

LiveZilla Live Help