With current technology, suppose a firm is producing 400 loaves of banana bread daily. Also assume that the least-cost combination of resources in producing those loaves is 5 units of labor, 7 units of land, 2 units of capital, and 1 unit of entrepreneurial ability, selling at prices of $40, $60, $60, and $20, respectively. If the firm can sell these 400 loaves at $2 per unit, will it continue to produce banana bread? If this firm’s situation is typical for the other makers of banana bread, will resources flow to or away from this bakery good?

$1.99

0

0

  206




Buyer's Ratings
Social connections


Created

Compatibility

Files Included

May 23, 2013

MS word

doc



LiveZilla Live Help
Parse Time: 0.535 - Number of Queries: 63 - Query Time: 0.41374061877441