In Harley Company it costs $30 per unit ($20 variable

In Harley Company it costs $30 per unit ($20 variable and $10 fixed) to make a product that normally sells for $45. A foreign wholesaler offers to buy 4,000 units at $23 each. Harley will incur special shipping costs of $1 per unit. Assuming that Harley has excess operating capacity, indicate the net income (loss) Harley would realize by accepting the special order.

$1.99
Sales 8
Views 1226
Comments 0
  • CreatedMarch 02, 2012
  • Files Included
Advertisment Here