Question

Darla’s Ice Cream Shoppe sold 9,400 servings of ice cream during June for $ 5 per serving. Darla purchases the ice cream in large tubs from the Creamy Ice Cream Company. Each tub costs Darla $ 14 and has enough ice cream to fill 35 ice cream cones. Darla purchases the ice cream cones for $ 0.20 each from a local warehouse club. The shop is located in a strip mall, and she pays $ 2,000 a month to lease the space. Darla expenses $ 240 a month for the depreciation of the shop’s furniture and equipment. During June, Darla incurred an additional $ 2,600 of other operating expenses (75% of these were fixed costs).

Requirements
1. Prepare Darla’s June income statement using a traditional format.
2. Prepare Darla’s June income statement using a contribution margin format.



$1.99
Sales2
Views105
Comments0
  • CreatedAugust 27, 2014
  • Files Included
Post your question
5000