Question

Deepa Company manufactures two products using a joint process. The cost of materials used during a typical period is $55,000, while labor and overhead are $65,000. This level of operations results in 10,000 pounds of product 1 and 30,000 pounds of product 2. Product 1 can be sold “as is” for $4 per pound. Product 2 requires further processing costs of $2 per pound and is eventually sold for $3 per pound.

REQUIRED
A. Determine gross margin by product line if Deepa sells 7,000 pounds of product 1 and 26,000 pounds of product 2 in a particular period. Deepa uses the NRV method to allocate joint costs.
B. Assume the firm does not sell product 1 “as is” but instead incurs separate processing costs of $20,000 per batch of 10,000 pounds to finish the product. The finished products sell for $5 per pound. Assume that Deepa sold 10,000 pounds of product 1 and 30,000 pounds of product 2. What is the gross margin by product line for the period using the NRV method?
C. Assume that Deepa could sell the same number of pounds of product 1 "as is." Should the company finish the product or sell it "as is"? Why?



$1.99
Sales0
Views72
Comments0
  • CreatedJanuary 26, 2015
  • Files Included
Post your question
5000