Question

Esteban Products produces instructional aids, including white boards, which use colored markers instead of chalk. These are particularly popular for conference rooms in educational institutions and executive offices of large corporations. The standard cost of materials for this product is 12 pounds at $ 8.25 per pound.
During the first month of the year, 3,200 boards were produced. Information concerning actual costs and usage of materials follows:
Materials purchased ..........38,000 lbs. @ $ 8.35
Materials used ............37,500 lbs.
Required:
1. Compute the materials price and usage variances.
2. Prepare journal entries for all activity relating to materials.


$1.99
Sales1
Views114
Comments0
  • CreatedSeptember 22, 2015
  • Files Included
Post your question
5000