Question

FlashCo. manufactures 1-GB flash drives (jump drives). Price and cost data for a relevant range extending to 200,000 units per month are as follows:
Sales price per unit (current monthly sales
volume is 120,000 units)................................................................... $ 20.00
Variable costs per unit:
Direct materials................................................................................ 6.40
Direct labour.................................................................................... 5.00
Variable manufacturing overhead..................................................... 2.20
Variable selling and administrative expenses..................................... 1.40
Monthly fixed expenses:
Fixed manufacturing overhead.......................................................... $191,400
Fixed selling and administrative expenses......................................... 276,600
Requirements
1. What is the company’s contribution margin per unit? Contribution margin percentage? Total contribution margin?
2. What would the company’s monthly operating income be if the company sold 150,000 units?
3. What would the company’s monthly operating income be if the company had sales of $4,000,000?
4. What is the break-even point in units? In sales dollars?
5. How many units would the company have to sell to earn a target monthly profit of $260,000?
6. Management is currently in contract negotiations with the labour union. If the negotiations fail, direct labour costs will increase by 10% and fixed costs will increase by $22,500 per month. If these costs increase, how many units will the company have to sell each month to break even?
7. Return to the original data for this question and the remaining questions. What is the company’s current operating leverage factor (round to two decimals)?
8. If sales volume increases by 8%, by what percentage will operating income increase?
9. What is the firm’s current margin of safety in sales dollars? What is its margin of safety as a percentage of sales?
10. Say FlashCo. adds a second line of flash drives (2-GB rather than 1-GB). A package of the 2-GB flash drives will sell for $45 and have variable cost per unit of $20 per unit. The expected sales mix is three small flash drives for each large flash drive. Given this sales


$1.99
Sales2
Views111
Comments0
  • CreatedApril 30, 2015
  • Files Included
Post your question
5000