Question

Further Pacheco, Inc., produces two products, overs and unders, in a single process. The joint costs of this process were $50,000, and 14,000 units of overs and 36,000 units of unders were produced.
Separable processing costs beyond the split-off point were as follows: overs, $18,000; unders, $23,040. Overs sell for $2.00 per unit; unders sell for $3.14 per unit.
Required:
1. Allocate the $50,000 joint costs using the estimated net realizable value method.
2. Suppose that overs could be sold at the split-off point for $1.80 per unit. Should Pacheco sell overs at split-off or process them further? Show supporting computations.


$1.99
Sales1
Views72
Comments0
  • CreatedSeptember 01, 2015
  • Files Included
Post your question
5000