Gallagher Company sells a product for 50 per unit
Gallagher Company sells a product for $ 50 per unit. Variable costs are $ 30 per unit, and fixed costs are $ 2,000 per month. The company expects to sell 500 units in September. Calculate the contribution margin per unit, in total, and as a ratio.

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help