Question: Geoffrey s Glassworks makes glass flanges for scientific use Materials cost

Geoffrey’s Glassworks makes glass flanges for scientific use. Materials cost $ 3 per flange, and the glass blowers are paid a wage rate of $ 25 per hour. A glass blower blows 10 flanges per hour. Fixed manufacturing costs for flanges are $ 23,000 per period. Period (non-manufacturing) costs of flanges are $ 17,000 per period, and are fixed.

Required
1. Graph the fixed, variable, and total manufacturing cost for flanges, using units (number of flanges) on the x- axis (the horizontal axis).
2. Assume Geoffrey’s Glassworks manufactures and sells 4,000 flanges this period. Its competitor, Flora’s Flasks, sells flanges for $ 10.50 each. Can Geoffrey sell below Flora’s price and still make a profit on the flanges?
3. How would your answer to requirement 2 differ if Geoffrey’s Glassworks made and sold 10,000 flanges this period? Why? What does this indicate about the use of unit cost in decision making?




Sale on SolutionInn
Sales1
Views169
Comments
  • CreatedJanuary 15, 2015
  • Files Included
Post your question
5000