Question

Hallmark Rings produces class rings. Its best- selling model has a direct material standard of 13 grams of a special alloy per ring. This special alloy has a standard cost of $ 65.20 per gram. In the past month, the company purchased 13,400 grams of this alloy at a total cost of $ 872,340. A total of 13,300 grams were used last month to produce 1,000 rings.

Requirements
1. What is the actual cost per gram of the special alloy that Hallmark Rings paid last month?
2. What is the direct material price variance?
3. What is the direct material quantity variance?
4. How might the direct material price variance for the company last month be causing the direct material quantity variance?



$1.99
Sales1
Views188
Comments0
  • CreatedAugust 27, 2014
  • Files Included
Post your question
5000