Question

Hannah Banana Bakers makes chocolate chip cookies for cafe restaurants. In June, Hannah Banana purchased $15,500 of materials. On June 1, the materials inventory was $3,700. On June 30, $1,600 of materials remained in materials inventory.

Required:
1. What is the cost of the direct materials used in production during June?
2. Briefly explain why there is a difference between the cost of direct materials that were purchased during the month and the cost of direct materials that were used in production during the month.


$1.99
Sales1
Views33
Comments0
  • CreatedSeptember 22, 2015
  • Files Included
Post your question
5000