Question

Inventory data for Moath Company are presented in exercise.
In Exercise,

.:.
Instructions
(a) Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold using the average-cost method.
(b) Will the results in (a) be higher or lower than the results under (1) FIFO and (2) LIFO?
(c) Why is the average unit cost not $6?



$1.99
Sales2
Views127
Comments0
  • CreatedMarch 02, 2015
  • Files Included
Post your question
5000