Question

Iverson Industrial’s production cost report for its Packaging Department reveals that the cost per equivalent unit started and completed in November was $148. The same report reveals that the cost per equivalent unit transferred out of the Packaging Department in November was $150.
Were November manufacturing costs per equivalent unit higher than, lower than, or the same as October costs per equivalent unit? Explain your answer.



$1.99
Sales0
Views65
Comments0
  • CreatedApril 21, 2014
  • Files Included
Post your question
5000