Question

Jack’s Lumber Yard receives 8,000 large trees each period that it subsequently processes into rough logs by stripping off the tree bark and leaves (i. e., one tree equals one log). Jack’s then must decide whether to sell its rough logs (for use in log cabin construction) at split- off or to process them further into refined lumber (for use in regular construction framing). Jack’s normally sells logs for a per-unit price of $ 500. Alternately, each log can be processed further into 800 feet of lumber at an additional cost of $ 0.15 per board foot. Also, lumber can be sold for $ 0.75 per board foot.
Required:
1. What is the contribution to income from selling the logs for log cabin construction?
2. What is the contribution to income from processing the logs into lumber?
3. Should Jack’s continue to sell the logs or process them further into lumber?


$1.99
Sales0
Views33
Comments0
  • CreatedSeptember 22, 2015
  • Files Included
Post your question
5000