Jellison Company had the following operating data for its first
Jellison Company had the following operating data for its first two years of operations:
Variable costs per unit:
Direct materials ........ 4.00
Direct labor ....... $2.90
Variable overhead ..... 1.50
Fixed costs per year:
Overhead ....... 180,000
Selling and administrative .... 70,350
Jellison produced 90,000 units in the first year and sold 80,000. In the second year, it produced 80,000 units and sold 90,000 units. The selling price per unit each year was $12. Jellison uses an actual costing system for product costing.
Required:
1. Prepare income statements for both years using absorption costing. Has firm performance, as measured by income, improved or declined from Year 1 to Year 2?
2. Prepare income statements for both years using variable costing. Has firm performance, as measured by income, improved or declined from Year 1 to Year 2?
3. Which method do you think most accurately measures firm performance? Why?
Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help