Question

Larkin Company accumulated the following standard cost data concerning product I-Tal.
Direct materials per unit: ....... 2 pounds at $5 per pound
Direct labor per unit: ........ 0.2 hours at $16 per hour
Manufacturing overhead: Allocated based on direct labor hours at a predetermined rate of $20 per direct labor hour.
Compute the standard cost of one unit of product I-Tal.



$1.99
Sales0
Views161
Comments0
  • CreatedMarch 02, 2015
  • Files Included
Post your question
5000