McIntyre Manufacturing produces a single product Last year the company
McIntyre Manufacturing produces a single product. Last year, the company produced 20,000 units, out of which 18,000 were sold. There were no units in beginning inventory. The company had the following costs:
Variable costs per unit:
Production ........... $ 10.00
S&A .............. $ 4.00
Fixed costs (total):
Production ........... $40,000
S&A ............. $20,000

Required
A. Calculate McIntyre’s total product cost, assuming the company uses variable costing.
B. Calculate McIntyre’s total product cost, assuming the company uses absorption costing.
C. Calculate McIntyre’s total period cost, assuming the company uses variable costing.
D. Calculate McIntyre’s total period cost, assuming the company uses absorption costing.
E. Explain the differences in product and period costs between the two costing methods.

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help