Question

Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts, cashews, or almonds. They again agree to create a mix. They bought 2.5 pounds of peanuts for $1.30 per pound, 4 pounds of cashews for $4.50 per pound, and 2 pounds of almonds for $3.75 per pound. Determine the price per pound of the mix.


$1.99
Sales1
Views82
Comments0
  • CreatedApril 27, 2015
  • Files Included
Post your question
5000