Question

MS Company uses job order costing to determine the product unit cost of one of its products based on the following costs incurred during March: liability insurance, manufacturing, $3,500; rent, sales office, $3,000; depreciation, manufacturing equipment, $5,000; direct materials, $34,000; indirect labor, manufacturing, $3,600; indirect materials, $2,000; heat, light, and power, manufacturing, $2,500; fire insurance, manufacturing, $2,400; depreciation, sales equipment, $5,000; rent, manufacturing, $4,000; direct labor, $20,000; manager’s salary, manufacturing, $4,800; president’s salary, $6,000; sales commissions, $8,000; and advertising expenses, $3,000. The Inspection Department reported that 40,900 good units were produced during March. Determine the unit product cost.



$1.99
Sales10
Views425
Comments0
  • CreatedMarch 26, 2014
  • Files Included
Post your question
5000