Question

Nancy's Nut House is a processor and distributor of a variety of different nuts. The company buys nuts from around the world and roasts, seasons, and packages them for resale. Nancy's Nut House currently offers 15 different types of nuts in one-pound bags through catalogs and gourmet shops. The company's major cost is that of the raw nuts; however, the predominantly automated roasting and packing processes consume a substantial amount of manufacturing overhead cost. The company uses relatively little direct labor.
Some of Nancy's nuts are very popular and sell in large volumes, but a few of the newer types sell in very low sales volumes. Nancy's prices its nuts at cost (including overhead) plus a markup of 40%. If the resulting prices of certain nuts are significantly higher than the market price, adjustments are made. Although the company competes primarily on the quality of its products, customers are price conscious.
Data for the annual budget include manufacturing overhead of $6,000,000, allocated on the basis of each product's direct labor cost. The annual budgeted direct labor cost totals
$1,200,000. Based on the sales budget and raw materials standards, purchases and use of raw materials are expected to total $9,000,000 for the year.
The unit costs of a one-pound bag of two of the company's products follows.


Nancy's controller believes that the traditional costing system may be providing misleading cost information, so she has developed the following analysis of the annual budgeted manufacturing costs.



Data regarding the annual production of cashews and chestnuts follow. There will be no Raw Materials Inventory for either type of nuts at the beginning of the year.


Required
a. Using the current costing system, calculate the cost and selling price of one pound of cashews and one pound of chestnuts.
b. Using an activity-based costing approach and the information provided, calculate the cost and selling price of one pound of cashews and one pound of chestnuts.
c. Given the activity-based costing information you have just calculated, what action do you suggest Nancy's Nut House should take regarding cashews andchestnuts?


$1.99
Sales3
Views272
Comments0
  • CreatedFebruary 21, 2014
  • Files Included
Post your question
5000