Question

O’Callahan Snack Company produces gourmet chips and other snack foods. One of the company’s most popular snacks is a combination of several varieties of organic potatoes. The snack food goes through several processes including a potato peeling operation. Costs for operations during April are shown below. (Note: Production costs include direct materials and conversion costs for the department.)


O’Callahan Snack Company uses the first-in, first-out method of computing equivalent units and assigning product costs.

Required
A. How many equivalent units did O’Callahan complete during April?
B. Calculate the cost of the ending work in processinventory.


$1.99
Sales1
Views90
Comments0
  • CreatedMarch 11, 2015
  • Files Included
Post your question
5000