O Neill s Products manufactures a single product Cost sales and production
O’Neill’s Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single product is as follows:
• Selling price per unit is $ 65
• Variable manufacturing costs per unit manufactured (includes direct materials [DM], direct labor [DL], and variable MOH) $ 35
• Variable operating expenses per unit sold $ 2
• Fixed manufacturing overhead (MOH) in total for the year $ 132,000
• Fixed operating expenses in total for the year $ 85,000
• Units manufactured and sold for the year 12,000 units

Requirements
1. Prepare an income statement for the upcoming year using variable costing.
2. Prepare an income statement for the upcoming year using absorption costing.

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help