Question

Outdoor Life manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as ­follows:
Direct materials .............. $ 17,550
Direct labor .............. 3,400
Variable overhead............ 2,040
Fixed overhead.............. 6,300
Total manufacturing costs for 2,000 bindings.. $ 29,290
Suppose Lancaster will sell bindings to Outdoor Life for $ 14 each. Outdoor Life would pay $ 3 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where it would add its own logo at a cost of $ 0.70 per binding.

Requirements
1. Outdoor Life’s accountants predict that purchasing the bindings from Lancaster will enable the company to avoid $ 2,100 of fixed overhead. Prepare an analysis to show whether Outdoor Life should make or buy the bindings.
2. The facilities freed by purchasing bindings from Lancaster can be used to manu-facture another product that will contribute $ 2,700 to profit. Total fixed costs will be the same as if Outdoor Life had produced the bindings. Show which alter-native makes the best use of Outdoor Life’s facilities: (a) make bindings, (b) buy bindings and leave facilities idle, or (c) buy bindings and make another product.




$1.99
Sales5
Views127
Comments0
  • CreatedJanuary 16, 2015
  • Files Included
Post your question
5000