Question

Preparing Journal Entries to Record Fixed Manufacturing Overhead Costs, Variances
Refer to the information in PB9-1 for Sweetly Sent.


Sweetly Sent has the following actual results for the month of February:
Number of units produced and sold ....... 38,500
Number of ounces of wax purchased and used ... 583,000
Cost of wax used .............. $ 37,895
Number of labor hours worked ......... 9,900
Direct labor cost .............. $136,620
Variable overhead cost ............ $ 3,630
Fixed overhead cost ............. $ 9,900

Required:
Prepare the journal entries to record Sweetly Sent’s fixed manufacturing overhead costs and related variances for lastyear.


$1.99
Sales0
Views58
Comments0
  • CreatedFebruary 27, 2015
  • Files Included
Post your question
5000