17a variable and absorption costing unit product costs and income statements

Project Description:

nickelson company manufactures and sells one product. the following information pertains to each of the company’s first three years of operations:
variable costs per unit:
manufacturing:
direct materials…………………………………… $25
direct labor………………………………………….. $16
variable manufacturing overhead………. $5
variable selling and administrative…………………. $2
fixed costs per year:
fixed manufacturing overhead………………………… $300,000
fixed selling and administrative expenses………. $180,000
during its first year of operations nickelson produced 60,000 units and sold 60,000 units. during its second year of operations it produced 75,000 units and sold 50,000 units. in the third year, nickelson produced 40,000 units and sold 65,000 units. the selling price of the company’s product is $56 per unit.
required:
1. compute the company’s break-even point in units sold.
60,000 units sold
2. assume the company uses variable costing:
a. compute the unit product cost for: year 1, year 2, year 3.
$50
b. prepare an income statement for year 1, year 2, and year 3.
3. assume the company uses absorption costing:
a. compute the unit product cost for year1, year 2, and year 3.
b. prepare an income statement for year 1, year 2, and year3.
4. compare the net operating income figures that you computed in requirements 2 and 3 to the break-even point that you computed in requirement 1. which net operating income figures seen counterintuitive? why?
Skills Required:
Project Stats:

Price Type: Negotiable

Expired
Total Proposals: 6
1 Current viewersl
7 Total views
Project posted by:

Proposals

Proposals Reputation Price offered
  • 4.4
    31 Jobs 22 Reviews
    $70 in 0 Day
  • 4.9
    73 Jobs 54 Reviews
    $0 in 0 Day
  • 4.8
    546 Jobs 386 Reviews
    $0 in 0 Day
  • 0.0
    0 Jobs 0 Reviews
    $100 in 0 Day