differential analysis

Project Description:

apple valley orchards sells apples for $15.00 per bushel. the company has considered processing some of its apples into apple butter. each bushel of apples will yield two dozen jars of apple butter, which can be sold for $1.50 per jar. the additional cost to process the apples into apple butter is $0.75 per jar. use differential analysis to determine whether apple valley orchards should make the apple butter.
Skills Required:
Project Stats:

Price Type: Negotiable

Total Proposals: 3
1 Current viewersl
30 Total views
Project posted by:


Proposals Reputation Price offered