healthy day company produces two beverages, powerpunch and slimlife. data about these products follow.?

Project Description:

powerpunch slimlife
production volume 11,000 bottles 180,000 bottles
liquid materials 1,800 gallons 37,000 gallons
dry materials 1,020 pounds 10,000 pounds
bottles 11,000 bottles 180,000 bottles
labels 3 labels per bottle 2 label per bottle
machine setups 600 setups 800 setups
machine hours 120 mh 3,150 mh

additional data from its two production departments follow.

department driver cost
mixing department
liquid materials gallons $ 2,328
dry materials pounds 6,061
utilities machine hours 1,635
bottling department
bottles units $ 114,600
labeling labels per bottle 11,790
machine setup setups 35,000

1.determine the cost of each product line using abc
2.what is the cost per bottle for powerpunch and slimlife?
3.assume if powerpunch sells for $6.45 per bottle, how much profit does the company earn per bottle of powerpunch that it sells?
4.what is the minimum price that the compan should set per bottle of slimlife?
Skills Required:
Project Stats:

Price Type: Negotiable

Expired
Total Proposals: 6
1 Current viewersl
15 Total views
Project posted by:

Proposals

Proposals Reputation Price offered
  • 0.0
    7 Jobs 0 Reviews
    $0 in 0 Day
  • 0.0
    2 Jobs 0 Reviews
    $0 in 0 Day
  • 4.4
    81 Jobs 55 Reviews
    $0 in 0 Day
  • 4.6
    113 Jobs 80 Reviews
    $10 in 0 Day
  • 4.8
    546 Jobs 386 Reviews
    $15 in 0 Day