making sell as is or process further decisions.

Project Description:

naturalmaid processes organic milk into plain yogurt. naturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes and restaurants in bulk, one-gallon containers. each batch, processed at a cost of $800, yeilds 600 gallons of plain yogurt. naturalmaid sells the one-gallon tubs for $7 each and spends $0.16 for each plastic tub. naturalmaid has recently begun to reconsider its strategy. naturalmaid wonders if it would be more profitable to sell individual-size portions of fruited organic yogurt at local food stores. naturalmaid could further process each batch of plain yogurt into 12800 individual potions (3/4 cup each) of fruited yogurt. a recent market analysis indicates that demand for the product exists. naturalmaid would sell each individual portion for $0.54. packaging would cost $0.07 per portion, and fruit would cost $0.11 per portion. fixed costs would not change.

1.should naturalmaid continue to sell only the gallon-size plain yogurt (sell as-is),or convert the plain yogurt into individual-size portions of fruited yogurt (process further)? why?
Skills Required:
Project Stats:

Price Type: Negotiable

Total Proposals: 2
1 Current viewersl
5 Total views
Project posted by:


Proposals Reputation Price offered
  • 4.8
    546 Jobs 386 Reviews
    $12 in 0 Day
  • 0.0
    2 Jobs 0 Reviews
    $0 in 0 Day