tempe manufacturing company makes a single product that is produ

Project Description:

tempe manufacturing company makes a single product that is produced on a continuous basis in one department. all materials are added at the beginning of production. the total cost per equivalent unit in process in march 2009 was $5.80, consisting of $4.60 for materials and $1.20 for conversion. during the month,9000 units of product were transferred to finished goods inventory; on march 31, 3,500 units were in process, 10 percent converted. the company uses weighted average costing.required.. determine the cost of goods transferred to finished goods inventory.b. determine the cost of the ending work-in-process inventory.c. what was the total cost of the beginning work-in-process inventory plus the current manufacturing costs?
Skills Required:
Project Stats:

Price Type: Fixed

Project Budget: $0 to $10
Expired
Total Proposals: 11
1 Current viewersl
114 Total views
Project posted by:

Proposals

Proposals Reputation Price offered
  • 4.9
    2521 Jobs 1223 Reviews
    $20 in 2 Days
  • 4.8
    552 Jobs 390 Reviews
    $6 in 1 Day
  • 4.8
    27 Jobs 17 Reviews
    $10 in 1 Day
  • 4.6
    648 Jobs 468 Reviews
    $8 in 1 Day
  • 4.9
    68 Jobs 54 Reviews
    $6 in 1 Day
  • 4.9
    367 Jobs 233 Reviews
    $5 in 1 Hour
  • 4.9
    154 Jobs 95 Reviews
    $5 in 1 Hour
  • 4.9
    95 Jobs 45 Reviews
    $8 in 1 Day
  • 4.9
    2546 Jobs 1275 Reviews
    $10 in 1 Day
  • 4.7
    75 Jobs 29 Reviews
    $10 in 26 Hours