Question

Refer to Cornerstone Exercise. Assume that Orchard Fresh, Inc., uses the sales-value-at-split-off method of joint cost allocation and has provided the following information about the four grades of apples:
Total joint cost is $18,000.
Required:
1. Allocate the joint cost to the four grades of apples using the sales-value-at-split-off method.
2. What if the price at split-off of Grade B apples increased to $1.20 per pound? How would that affect the allocation of cost to Grade B apples? How would it affect the allocation of cost to the remaining grades?


$1.99
Sales2
Views168
Comments0
  • CreatedSeptember 01, 2015
  • Files Included
Post your question
5000