Refer to Exercise E21 15 VitaSport produced 20 000 cases of
Refer to Exercise E21- 15.
VitaSport produced 20,000 cases of powdered drink mix and sold 17,000 cases in April 2014. The sale price was $ 22, variable costs were $ 14 per case ($ 10 manufacturing and $ 4 selling and administrative), and total fixed costs were $ 55,000 ($ 40,000 manufacturing overhead and $ 15,000 selling and administrative). The company had no beginning Finished Goods Inventory.

Requirements
1. Prepare the April income statement using absorption costing.
2. Determine the product cost per unit and the total cost of the 3,000 cases in Finished Goods Inventory as of April 30.
3. Is the April 30 balance in Finished Goods Inventory higher or lower than variable costing? Explain why.

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help