Question: Refer to Exercise In Exercise Karen Corporation has compiled the

Refer to Exercise
In Exercise, Karen Corporation has compiled the following information from the accounting system for the one product it sells:
Sales price . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $900 per unit
Fixed costs (for the month)
Marketing and administrative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $108,000
Manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $162,000
Variable costs (per unit)
Marketing and administrative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $18
Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $270
Manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $60
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $165
Units produced and sold (for the month). . . . . . . . . . . 1,800

Required
Compute: a. b. Product costs per unit. Period costs for the period.



$1.99
Sales1
Views372
Comments
  • CreatedDecember 18, 2013
  • Files Included
Post your question
5000