Question

Refer to the data in Exercise 8–5 for Waterloo Storage Products. Assume in this exercise that the company uses absorption costing.
In exercise:
Nits in beginning inventory. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0
Units produced . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25,000
Units sold. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21,500
Units in ending inventory. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3,500
Variable costs per unit:
Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 8
Direct labour. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
Variable manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
Variable selling and administrative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Total variable cost per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 24
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 75,000
Fixed selling and administrative. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 110,000
Total fixed costs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $185,000
Required:
1. Compute the unit product cost for one storage cabinet.
2. Prepare an income statement for the year.


$1.99
Sales1
Views68
Comments0
  • CreatedJuly 08, 2015
  • Files Included
Post your question
5000