Question

Refer to the information for Decker, Inc.

Requirements
1. Using absorption costing, calculate the unit product cost.
2. Prepare an income statement using the traditional format.
Decker, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories):
Units produced and sold .......... 450 units
Sales price ................ $ 275 per unit
Direct materials.............. 52 per unit
Direct labor ............... 64 per unit
Variable manufacturing overhead...... 18 per unit
Fixed manufacturing overhead ....... 7,875 per month
Variable selling and administrative costs... 25 per unit
Fixed selling and administrative costs .... 4,950 per month



$1.99
Sales0
Views30
Comments0
  • CreatedJanuary 16, 2015
  • Files Included
Post your question
5000