Question

Refer to the information for Slapshot Company above.
Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $24,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $56,000. By the end of the week, the company had manufactured 4,000 hockey sticks.

Required:
1. Calculate the total product cost for last week.
2. Calculate the per-unit cost of one hockey stick that was produced last week.


$1.99
Sales1
Views123
Comments0
  • CreatedSeptember 22, 2015
  • Files Included
Post your question
5000