Question: Refer to the information in Exercise to answer the following

Refer to the information in Exercise to answer the following requirements.
In exercise
1. Using ABC, compute the overhead cost per unit for each product line.
2. Determine the total cost per unit for each product line if the direct labor and direct materials costs per unit are $250 for Model 145 and $180 for Model 212.
3. If the market price for Model 145 is $800 and the market price for Model 212 is $470, determine the profit or loss per unit for each model. Comment on the results.


$1.99
Sales0
Views95
Comments
  • CreatedApril 23, 2015
  • Files Included
Post your question
5000