Question

Rosen Company reports beginning inventory of 10 units at $28 each. Every week for four weeks it purchases an additional 10 units at respective costs of $30, $31, $32, and $34 per unit for weeks 1 through 4. Calculate the cost of goods available for sale and the units available for sale for this four-week period. Assume that no sales occur during those four weeks.


$1.99
Sales0
Views58
Comments0
  • CreatedMarch 18, 2015
  • Files Included
Post your question
5000