Question

Sam spends $6/ wk on orange juice and apple juice. Orange juice costs $2/cup while apple juice costs $1/cup. Sam views 1 cup of orange juice as a perfect substitute for 3 cups of apple juice. Find Sam’s optimal consumption bundle of orange juice and apple juice each week. Suppose the price of apple juice rises to $2/cup, while the price of orange juice remains constant. How much additional income would Sam need to afford his original consumption bundle?



$1.99
Sales0
Views106
Comments0
  • CreatedDecember 12, 2014
  • Files Included
Post your question
5000