Question

San Tan Company manufactures light bulbs. Once produced, the bulbs are packaged and sold to wholesalers for distribution to grocery stores and large retailers like Walmart. The following costs were incurred by San Tan Company during April:
Electricity for factory .... $15,400
Labor .......... 30,600
Rent on factory ...... 22,600
Insurance on factory ...... 1,300
Glass for bulbs ........ 54,800
Cardboard for packaging ... 6,600

For the month of April, compute the following costs for San Tan Company:
Manufacturing overhead
Direct materials
Conversion cost



$1.99
Sales1
Views210
Comments0
  • CreatedFebruary 27, 2015
  • Files Included
Post your question
5000