Question

Suppose that in Problem 23 Easy Time can purchase all the baby food it needs from a New York City distributor at a price that will result in a profit of $9 per case at stores 1, 3, and 4; $8 per case at stores 2 and 6; and $7 per case at store 5. Should Easy Time purchase all, none, or some of its baby food from the distributor rather than purchase it at other stores and truck it in?



$1.99
Sales1
Views72
Comments0
  • CreatedJuly 17, 2014
  • Files Included
Post your question
5000