Question

Sutherland manufactures and sells 110,000 laser printers each month. A principal component part in each printer is its paper feed drive. Sutherland’s plant currently has the monthly capacity to produce 150,000 drives. The unit costs of manufacturing these drives (up to 150,000 per month) are as follows:
Variable costs per unit:
Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $45
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Variable manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Fixed costs per month:
Fixed manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . .. $1,430,000
Desk-Mate Printers has offered to buy 20,000 paper feed drives from Sutherland to be used in its own printers. Compute the following:
a. The average unit cost of manufacturing each paper feed drive assuming that Sutherland manufactures only enough drives for its own laser printers.
b. The incremental unit cost of producing an additional paper feed drive.
c. The per-unit sales price that Sutherland should charge Desk-Mate to earn $500,000 in monthly pretax profit on the sale of drives to Desk-Mate.



$1.99
Sales1
Views219
Comments0
  • CreatedApril 17, 2014
  • Files Included
Post your question
5000