Question

Tercer reports the following on one of its products. Compute the direct materials price and quantity variances.
Direct materials standard (4 lbs. @ $ 2/ lb.) . . . . . . . . $ 8 per finished unit
Actual direct materials used . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 300,000 lbs.
Actual finished units produced . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60,000 units
Actual cost of direct materials used . . . . . . . . . . . . . . $ 535,000



$1.99
Sales6
Views742
Comments0
  • CreatedNovember 29, 2013
  • Files Included
Post your question
5000