Question

The costs of materials consumed in producing good units in the Forming Department were $ 76,000 and $ 77,350 for September and October, respectively. The number of equivalent units produced in September and October was 800 tons and 850 tons, respectively. Evaluate the change in the cost of materials between the two months.



$1.99
Sales0
Views59
Comments0
  • CreatedJune 27, 2014
  • Files Included
Post your question
5000