Question

The following materials standards have been established for a particular product:
Standard quantity per unit of output.......5.1 grams
Standard price .............$11.95 per gram
The following data pertain to operations concerning the product for the last month:
Actual materials purchased ..............6,800 grams
Actual cost of materials purchased.......................$86,360
Actual materials used in production..........6,300 grams
Actual output...................1,000 units
What is the materials quantity variance for the month?
a. $15,240 U
b. $6,350 U
c. $14,340 U
d. $5,975U


$1.99
Sales0
Views191
Comments0
  • CreatedJuly 29, 2013
  • Files Included
Post your question
5000